No comments

Putování Kahanem 8. 5. 2024

Státní svátek 8. května už desítky let všechna střediska na jižní Moravě věnují společným krajským závodům. Střediska se pravidelně střídají v organizování, jehož jsme se letos chopili my. S bratry a sestrami z Brna, Syrovic a Šlapanic jsme se v hojném počtu setkali na střelnici v Babicích u Rosic, malebné vesničce, jíž prochází úzkokolejná železnice a spousta značených turistických tras vedoucích k přírodním krásám. Navíc leží Babice uprostřed Mikroregionu Kahan, který sdružuje obce historicky a teritoriálně spojené s těžbou uhlí v nedalekých Oslavanech a Zbýšově. Těmito informacemi byly zajímavě doplněny tradiční skautské disciplíny.

Kromě zápolení ve znalostech a dovednostech ze stezek jsme si tak mohli vyslechnout zajímavé vyprávění místních archeologů z Vlastivědného spolku, pokusit se rozlousknout tajemství dosud neotevřeného železného zámku, sáhnout si na tisíce let staré nálezy nebo si popovídat s četníkem z Četnické stanice ve Zbýšově. Dvojice či trojice bratří a sester putovaly po fáborcích a pochodových značkách, aby se na osm kilometrů dlouhé, okruhu pokochali studánkami, rybníčkem a krásným lesem, ale především otestovali své znalosti koření, rostlin, stop, zvířat, zdravovědy, vyzkoušeli odhad vzdálenosti a mnoho dalšího. Na doběhnuvší pak v cíli čekaly za odměnu buchty z tradičního babického listového těsta a odznáčky a sirky se skautskou symbolikou. Časová náročnost některých disciplín nás trochu zaskočila, takže jsme se s bratry a sestrami z Brna a Šlapanic rozloučili dříve, aby stihli vlak domů, zatímco my jsme se ještě stihli poklidně rozloučit s hezky prožitým dnem.

Rádi bychom poděkovali všem zúčastněným za jejich účast a aktivitu, a to jak závodícím dětem, tak i činovníkům na stanovištích. Za nás neslovské pak patří velký dík sestře Jitce, která přípravě jednotlivých úkolů, plánování trasy, komunikaci s hosty i materiálnímu zajištění celé akce věnovala obrovský kus času. Tak zase za rok!

S radostí sepsala sestra Merci, Tilia Neslovice

 

 

 

No comments

Setkání V+V a roverů 2.2.- 4.2. 2024

Ve dnech 2.2. – 4.2. 2024 se uskutečnilo Setkání V+V a roverů na základně Strážná u Lelekovic, za poskytnutí fotografií děkujeme Pattovi a Lišce.

Celý příspěvek

No comments

Setkání Vůdců a vůdkyň

Naše setkání tradičně proběhlo 1. 2. 2020 v klubovně střediska „Gatagewa“ v Praze. Zastoupena byla střediska Pětilistá růže, Lesní moudrost, Gatagewa, Šavani, Tilia, omluveni byli bratři a sestry ze středisek Javor, Šlapanice a Čante.

Byli jsme seznámeni s tím, že pro rok 2020 má náš spolek více než 400 členů, tzn. o cca 60 více než v loňském roce. Vítězem soutěže „Nová desítka“ se stalo středisko Pětilisté růže z Jindřichova Hradce a odvezlo si tak putovní trofej. Celý příspěvek

No comments

Setkání družin 2019

Na konci měsíce října proběhlo opět tradiční setkání družin z celého našeho společenství Skaut ABS. Sešli jsme se v hojném počtu v Zábřehu na Moravě, kde pro nás Šavani připravili zajímavý program.
Byli zde zástupci středisek Lesní moudrost Brno, Gatagewa, Pětilisté růže Jindřichův Hradec  a samozřejmě Šavani.
Starší si užili závod hlídek s nočním putováním, jízdou na raftech, paintballem, lezením po síti a dalšími radovánkami.
Pro mladší byla nachystána zajímavá hra po městě, jejímž výsledkem by mohlo být, že jsme se s městem blíže seznámili. Na závěr hry jsme navštívili výstavu 100 let skautingu v místním muzeu.
Večer proběhla skautská akademie. Všichni předvedli báječné herecké výkony a byli oceněni. Bylo to fajn. Wašte Šavani.

No comments

Eurocamp18, Newbury Showground, England

V termínu 26. 7. – 5.8. 2018 se zástupcí našeho sdružení zúčastnili Eurocampu WFIS v anglickém Newbury. Reprezentovali nás tito bratři a sestry ze středisek:
LESNÍ MOUDROST, Brno: Skukúm, Velbloud, Taz, Duch, Genis, Felis, Naiya, Iswi, Aiwa, Chinny, Calya
ŠAVANI, Leština: Sněhurka, Medvěd
TILIA, Neslovice: Jitka, Mery, Mája, Šimon, Lenka, Anička, Lída
JAVOR, Nová Role: Liška
PANGEA, Šlapanice: Kuba, Žigi, Tex, Kocour, Martin
GATAGEWA, Praha: Hanka, Panda, Chmura, Koksík, Fox, Olda, Kikina, Agi, Přemek, Vráťa, Kapsa, Bůr, Švestka, František, Hejkal, Cibi, Áta, Kačitanka, Štěpánka

Čtvrtek 26. 7. 2018
Konečně nadešel čas odjezdu. Sešli jsme se všichni na určeném místě v Praze  na Florenci a čekali na příjezd autobusu. Autobus přijel o chvíli později díky zacpaným silnicím. V pohodě jsme naložili věci i sebe a vydali se na dlouhou cestu s mnoha očekáváními. Celý příspěvek

No comments

Setkání družin 2018

Letos má Setkání družin v režii Lesní Moudrost Brno, níže tedy uvádím informace k akci:

Odkaz na mapku je zde: https://mapy.cz/s/2NddT
Celý příspěvek

No comments

Zimní expedice Povodí Lužnice

V sobotu 24. února 2018 se konal další ročník tradiční zimní expedice, na kterou byli kromě členů oddílu zváni také jejich rodiče, bývalí členové a přátelé našeho oddílu. Letos jsme se vydali do CHKO Třeboňsko, trasa vedla ze Suchdola nad Lužnicí podél řeky Lužnice a vodních děl Jakuba Krčína do rybníkářského města Třeboň. Oproti minulým letům byla účast poměrně malá, účastníků bylo pouze osm, ostatní se zřejmě zalekli mrazivého počasí či měli na tento termín naplánováno již něco jiného. Nicméně udělali velikou chybu, že se k nám nepřidali, jelikož o hodně přišli.

Celý příspěvek

No comments

Oddílová výprava po Jindřichově Hradci

V sobotu 27. ledna se náš Druhý chlapecký oddíl vydal na netradiční výpravu, a to sice do ulic našeho rodného města Jindřichův Hradec. Hlavním cílem bylo navštívit a poznat historická a jinak významná místa v našem bydlišti. Naučnou stezku si pro nás připravili bratři Maty (rádce družiny Mývalů) a Čak (podrádce družiny Mývalů). Porozhlédli jsme se po historickém centru, starší bratři ukázala menším vlčatům, kde se nachází například pošta či radnice. V neposlední řadě jsme se podívali k židovskému hřbitovu, u kterého míval náš oddíl svého času svou klubovnu. Akci jsme ukončili u naší současné klubovny, kde jsme si opekli vuřty a zahráli několik her.
Celý příspěvek

No comments

LST 2016 Gatagéwa

Ahoj sestry a bratři.

9.7. 2016 jsem se společně s bratrem Vlkem byl podívat na letní tábor u Hanky s Pandou. No a konečně jsem se dostal k tomu, abych sestříhal film který jsem tam pořídil. Nechci si to nechávat pro sebe, hlavně kvůli dětem. Zdraví Patt

No comments

Čas

K zamyšlení jsou pro nás  následující slova Michela Quista, autora knihy „Mezi člověkem a Bohem“:

Vyšel jsem. Venku se procházeli lidé.

Chodili sem a tam, procházeli se, pospíchali, běhali.
Jezdila kola, jezdila auta, jezdila nákladní auta.
Ulice se hýbala, město se hýbalo, celý svět se hýbal.
Běhali, aby neztratili čas, honili se za časem, aby dohnali čas, aby získali čas. Celý příspěvek