22. 2. – Den přemýšlení, Den sesterství

Přátelství je jediný tmel, který dokáže udržet svět pohromadě.
W. Wilson

Den sesterství (angl. Thinking day) (česky dřív taky Vzpomínkový den“, Den přemýšlení, Den sesterství) je mezinárodní svátek přátelství, který slaví skauti celého světa 22. února.

Toho dne skauti přemýšlí o sobě, o skautech a skautkách na celém světě. Také dělají dobré skutky, vzájemně si přejí, dávají dárky, organizují různé hry nebo se setkávají u ohňů.

Svátek má skautům připomínat, že je jich na celém světě hodně a že všichni jsou si bratry a sestrami bez ohledu na barvu kůže, národnost či věk.

Vyhlášení dne sesterství předcházelo v květnu 1926 setkání zástupkyní 39 organizací skautek s manžely Baden Powellovými na mezinárodní konferenci v USA. Francouzská zástupkyně navrhla, aby byl určen jeden den v roce, kdy budou všechny skautky na sebe vzpomínat. Volba padla na 22. únor.

Právě v tento den se narodil roku 1857 Lord Robert Stefenson Smyth Baden Powell – zakladatel skautingu a světový náčelník. V ten samý den roku 1889 se narodila jeho žena Lady OLAVE ST. CLAIR SOAMES (provdaná BADEN-POWELL) – zakladatelka dívčího skautingu a jediná světová náčelní skautek.

Vzpomeňte si tedy v tento den nejen na všechny bratry a sestry na celém světě, ale také na staré skauty a skautky ve vašem okolí. Jistě je potěší, pozdrav, vzpomínka, návštěva nebo pozvání na slavnostní schůzku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika a jeho autorem je Jakub Skácel. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.