TOPlist

Skaut – český skauting ABS

Welcome!

If you are scout, you will be scout forever...
On these websites you can see reports from activities of the Skaut ABS. It is non-political, non-governmental, non-profit
EN making association.
More about us in English

Skaut - český skauting ABS

Malenická 1791
Praha 4, 148 00
+420 604 479 977
@ skautabs@skautabs.cz

Zpráva

Setkání u příležitosti 90. výročí založení dívčího skautingu u nás

Pár slov, sice trochu opožděně, ale přece o jednom prosincovém setkání… Konalo se 3. prosince 2005 a setkání to bylo přátelské, příjemné a neformální, tak jako ostatně dívčí setkání bývala a bývají, bez ohledu na to, ke kterému skautskému sdružení dnes ta která z nás patří.

Všechny, kterým to zdraví, vzdálenost a čas dovolily jsme se sešly na pozvání sestry Ivy Mackové-Fundové v nově adaptovaných prostorách YWCA. Byly zde zastoupeny všechny generace, počínaje nestorkami českého dívčího skautingu sestrami Vlastou Mackovou, Jarkou Peškovou, Vlastou Páleníkovou a dalšími, jejichž účasti jsme si všechny nesmírně vážily. Všechny mladší sestry si uvědomovaly, že to byly skautky z předchozích generací, díky nimž poznaly skauting, který je oslovil na celý život. Sestra Iva také setkání zahájila poděkováním všem těmto sestrám.
Následovalo malinkaté, víceméně osobní ohlédnutí do minulosti – každá z přítomných sester hlasitě zavzpomínala na okamžiky, kdy si plně uvědomila, že zvládá situaci lépe než ostatní právě díky skautské výchově. Bylo to zajímavé a nikomu nedalo příliš práce si vzpomenout.

Účastnice setkání nechtěly ale jenom vzpomínat. Řeč přišla na budoucnost skautingu a jeho šance na přežití v současné společnosti. I když jsme na položené otázky nenašly jednoznačnou odpověď, bylo zajímavé slyšet všechny názory. A téma?

Blíží se doba, kdy bude do škol povinně zaváděn nový předmět – etická výchova. To je něco, co doposud bylo doménou jiných společenství a ve skautingu byl na ni vždy kladen obzvláštní důraz, jako na něco, čím se skauting liší od běžných volnočasových aktivit.

„Lze předpokládat, že zavedením tohoto oboru do škol přijde skauting o svou výjimečnost?“

„Jak by se měl skauting profilovat na veřejnosti, aby o něj byl zájem, aby přežil i v této konkurenci?“

Zamyslete se také. Myslíte si, že takové nebezpečí opravdu hrozí? A pokud ano, jak ho odvrátit, jak se dnešní veřejnosti, mladým lidem a dětem prezentovat přitažlivým způsobem při zachování všech hodnot, které dělají skauting skautingem?

Čas zbyl i na přátelské popovídání u dobrého cukroví a kávy či čaje. Bylo to fajn, jen škoda, že čas tak rychle utíká…

(Podívejte se do naší galerie)


Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika a jeho autorem je Jakub Skácel. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Skaut – český skauting ABS

Skaut ABS je skautské sdružení, které vychází ve své činnosti ze zásad světového skautingu a hlásí se k odkazu českého zakladatele A. B. Svojsíka.

Kontakt

e-mail: skautabs@skautabs.cz

telefon: +420 604 479 977
Malenická 1791, Praha 4, 148 00

skautabs.cz

Běží na redakčním systému WordPress.
RSS kanál pro články
RSS kanál pro komentáře