TOPlist

Skaut – český skauting ABS

Welcome!

If you are scout, you will be scout forever...
On these websites you can see reports from activities of the Skaut ABS. It is non-political, non-governmental, non-profit
EN making association.
More about us in English

Skaut - český skauting ABS

Malenická 1791
Praha 4, 148 00
+420 604 479 977
@ skautabs@skautabs.cz

Zpráva

Vlčata stoletá!

Před sto lety,16. prosince 1916,  byl v Anglii ve westminsterské  Coxton Hall. prvně oficiálně na veřejnosti představen program pro vlčata.

Sedm let po zahájení skautské činnosti bylo jasné, že bude třeba vymyslet něco pro mladší chlapce, kteří byli příliš malí na skautský program, ale chtěli ke skautskému hnutí patřit.
Do roku 1914 přijímalo mnoho skautských oddílů mladší chlapce neoficiálně jako „juniory“ či „kadety“. Program pro ně tvořily jen nejzákladnější skautské dovednosti, včetně uzlování, první pomoci a stopování. Robert Baden Powell chtěl ale pro mladší chlapce něco jiného než jen zjednodušený skautský program. Chtěl odlišný program,  s odlišnou terminologií, krojem a identitou.

První návrh programu pro mladší chlapce se objevil v roce 1914 v časopisu pro skautské vůdce, ale B.P s ním nebyl příliš spokojen. Proto v roce 1916 publikoval své vlastní schéma výchovy „vlčích mláďat“
Měl mnoho důvodů zvolit zrovna toto jméno. Vlk byla například hodnost pro ty nejlepší zvědy z indiánských kmenů, Vlk bylo jméno děla vyrobeného v železničních dílnách v Mafekingu…

Mladší chlapci nemohli být ani Vlky ani Skauty, ale mohli být vlčími mláďaty. B.P. také požádal svého dobrého přítele, spisovatele  Rudyarda Kiplinga o to, aby mohl použít jako motivační rámec pro vlčáckou činnost jeho „Knihy džunglí“.
Na skautské půdě byl vlčácký program oficiálně vyhlášen 24. 6. 1916 v sídle skautské asociace, které se nacházelo ve Westminsteru na Buckingham Palace Road
B. P. napsal knihu „The Wolf´s Cub Handbook“, jejíž první vydání se uskutečnilo v prosinci r. 1916. Při koncipování schematu vlčáckého výcviku a tvorbě odznaků spolupracoval se spisovatelkou a nadšenou skautkou Verou Barclay. Výsledky jejich spolupráce se pak staly součástí druhého vydání příručky

16. prosince 1916  byl vlčácký program oficiálně představen veřejnosti. Na událost byl pozván i Rudyard Kipling, který se nemohl zúčastnit, a tak zaslal omluvný dopis ve kterém velmi chválil práci B.P. i myšlenky skautingu

.Postupně toto programové schéma proniklo i do jiných skautských asociací po celém světě. Některé ho přijaly  v původní formě, jiné změnily název „Wolf Cubs“ na „Scout Cubs“, některé nechaly název, ale úplně změnily program.

Do českého skautingu se dostal program pro vlčata víceméně  v  té původní formě, a tak mohou naše vlčata oslavit svoje stoleté výročí stejně, jako „vlčí mláďata“ na celém světě. Připomněli jste si toto výročí ve svých smečkách a šestkách?
Pokud ne, ještě je čas.


Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy a jeho autorem je hanka. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Skaut – český skauting ABS

Skaut ABS je skautské sdružení, které vychází ve své činnosti ze zásad světového skautingu a hlásí se k odkazu českého zakladatele A. B. Svojsíka.

Kontakt

e-mail: skautabs@skautabs.cz

telefon: +420 604 479 977
Malenická 1791, Praha 4, 148 00

skautabs.cz

Běží na redakčním systému WordPress.
RSS kanál pro články
RSS kanál pro komentáře