Nezapomínáme a děkujeme

V letošním roce uplynulo již 50 let od okupace naší republiky vojsky Varšavské smlouvy, která začala 21. srpna 1968. Nezapomínáme.

Tyto řádky jsou věnovány nejen vzpomínce na tyto smutrné události, ale také všem statečným lidem, kteří nebyli k situaci lhostejní. Mezi nimi i bratrům a sestrám, kteří se stali v roce 1968 oddílovými vůdci a umožnili tak tisícům dětí poznat skauting.

Činnost mohly však oddíly vyvíjet pouhé tři roky, než byl československý skauting znovu zakázán. Během těchto let, hlavně však o prázdninách, se uskutečnily stovky táborů a lesních škol, díky nimž skautské myšlenky a zásady přetrvaly celých dalších dvacet let.

My, kteří jsme složili skautský slib právě v roce 1968, tak chceme srdečně poděkovat svým starším sestrám a bratrům, od nichž jsme se toho hodně naučili, a tak mohli v roce 1989 převzít od nich štafetu skautských ideálů a pokusit se je předat mladším generacím. Těm pak přejeme, aby nikdy nenastala doba, kterou československý skauting prožil ve 2. polovině 20. století. To však záleží na nás všech. Bez výjimky.