TOPlist

Skaut – český skauting ABS

Welcome!

If you are scout, you will be scout forever...
On these websites you can see reports from activities of the Skaut ABS. It is non-political, non-governmental, non-profit
EN making association.
More about us in English

Skaut - český skauting ABS

Malenická 1791
Praha 4, 148 00
+420 604 479 977
@ skautabs@skautabs.cz

Zpráva

Zimní expedice Povodí Lužnice

V sobotu 24. února 2018 se konal další ročník tradiční zimní expedice, na kterou byli kromě členů oddílu zváni také jejich rodiče, bývalí členové a přátelé našeho oddílu. Letos jsme se vydali do CHKO Třeboňsko, trasa vedla ze Suchdola nad Lužnicí podél řeky Lužnice a vodních děl Jakuba Krčína do rybníkářského města Třeboň. Oproti minulým letům byla účast poměrně malá, účastníků bylo pouze osm, ostatní se zřejmě zalekli mrazivého počasí či měli na tento termín naplánováno již něco jiného. Nicméně udělali velikou chybu, že se k nám nepřidali, jelikož o hodně přišli.

Sraz byl v 6.20 na jindřichohradeckém vlakovém nádraží. Koupili jsme jízdenky a v 6.43 odjeli osobním vlakem přes Veselí nad Lužnicí, kde jsme přestupovali, do obce Suchdol nad Lužncí. Na místním nádraží jsme se společně vyfotili a pak se už vydali na cestu. První část pochodu vedla po asfaltové silnici do obce Klikov. Tam jsme se ze silnice odpojili a dále pokračovali po sněhem pokrytých polních a lesních cestách.

Pro milovníky zimní krajiny a přírody byla cesta velikým zážitkem, bylo skutečně nádherně – zasněžené louky a pole zalité zlatými paprsky zimního slunce, ledem pokryté rybníky, nad kterými občas prolétly volavky a do toho všeho štěbetání a zpívání sýkorek, vrabců a jiných našich pěvců.

Prošli jsme vesničkou Kostky, minuli jsme rybníky Staré jezero, Výtopa a Starý hospodář. Okolo dvanácté hodiny jsme poobědvali na takzvaném rozvodí. V těchto místech rybníkář Jakub Krčín rozdělil Lužnici na Starou a Novou řeku. Starou řekou, která představuje původní tok Lužnice, jsou napájeny třeboňské rybníky včetně největšího rybníka v naší republice Rožmberka, Nová řeka je uměle vybudovaný kanál a svádí přebytečnou vodu do řeky Nežárky.

Poté, co jsme se posilnili a trochu odpočinuli, vyrazili jsme opět na cestu. Pokračovali jsme zprvu po zelené a později po modré turistické značce. Prošli jsme okolo přírodní rezervace Soví les, podívali se k akvaduktu na Zlaté stoce a po druhé hodině stanuli na hrázi rybníka Svět. Odtud to byl do Třeboně už jen kousek. V Třeboni jsme se zahřáli horkým čajem v restauraci v místním pivovaru a po třetí hodině se volným tempem vydali na autobusové nádraží. V 15.35 jsme nastoupili do autobusu a odjeli zpět do Jindřichova Hradce.

Akce se moc vydařila. Celkově jsme ušli 28 km, tempo bylo relativně rychlé a cesta vzhledem ke sněhu a náledí mnohdy velice náročná, nicméně všichni trasu úspěšně zdolali a mohou být na sebe právem hrdí. Všichni jsme si zimní expedici velice užili a budeme na ni určitě ještě dlouho vzpomínat.


Skaut – český skauting ABS

Skaut ABS je skautské sdružení, které vychází ve své činnosti ze zásad světového skautingu a hlásí se k odkazu českého zakladatele A. B. Svojsíka.

Kontakt

e-mail: skautabs@skautabs.cz

telefon: +420 604 479 977
Malenická 1791, Praha 4, 148 00

skautabs.cz

Běží na redakčním systému WordPress.
RSS kanál pro články
RSS kanál pro komentáře