Malenická 1791/13,

5th WFIS WORKSHOP

Praha 19.- 21. 10. 2007

Tak tenhle víkend byl pro nás výzvou, zda obstojíme v tak náročné zkoušce, jakou je připravit od A do Z mezinárodní setkání vůdců a vůdkyň členských sdružení WFIS. Tohle setkání se koná každý rok v jiné zemi. Letošní bylo páté v pořadí.

Přípravy začaly už v září vyřizováním víz zahraničním účastníkům a skončily v den zahájení setkání nákupem, přípravou jídla a vyzvedáváním jednotlivých zahraničních hostů na letišti i jinde. Bylo to opravdu nesnadné. Nejhůře na tom byli zástupci dvou ukrajinských sdružení, kteří se díky stávce polských celníků dostávali přes hranice velmi obtížně. Nakonec vše dopadlo dobře a večer po 20,00 hod. už jsme byli všichni pohromadě a mohli jsme zahájit naplánovaný program.

Páteční večer patřil prezentacím jednotlivých skautských sdružení a zahájili jsme ho krátkou video-vzpomínkou na minulé setkání v Laubachu, kde někteří z nás byli jako hosté. Pokračovali jsme naším prvním filmovým skautským dokumentem z jarních skautských dnů roku 1915 a z českého skautského tábora v roce 1923 . Hned za ním následoval obdobně členěný dokument o současném českém skautském táboře.

Potom přišla na řadu prezentace dalších sdružení z nichž nejzajímavější byla prezentace letního skautského tábora sdružení „Rozvidnyk“ z Ukrajiny. Hlavní myšlenkou tohoto tábora bylo naučit účastníky cítit se svobodnými v tom nejlepším slova smyslu. Jedním z prostředků k tomu užitých bylo i horolezectví. Po té se dlouho do noci diskutovalo v různých skupinkách o všem možném.

V sobotu si účastníci mohli vybrat z několika aktivit. Mohli si vyzkoušet zdobení kůže tepáním, pletení nejrůznějších druhů turbánků a řemínků, pletení šňůrek, odlévání odznaků z pryskyřice nebo si vyměňovat a zkoušet oblíbené hry. S dopoledním programem byli všichni spokojeni.

Po obědě ke kterému dobrovolníci v kuchyni připravili špičkové „knedlo, vepřo, zelo“ byla ještě jedna společná hra pro všechny, a pak se mezinárodně smíšené skupiny vydaly na hru po Praze. Hlavním úkolem bylo najít adresy k 20 vyfotografovaným objektům, ale hlavním cílem bylo prohlédnout si aspoň zvenku ty nejznámější pražské památky a vychutnat si pouť pro „královské cestě“. K tomu účelu dostal každý zahraniční účastník „miniprůvodce“ s historickými údaji a barevnými fotografiemi, sestaveného specielně pro tento účel.

Večer se všichni sešli v klubovně střediska „Gatagewa“ na večeři, která zde byla zatím přichystána a po ní následoval klasický večerní program se zpěvem a scénkami. Velký úspěch slavila písnička Holka modrooká, kterou se všichni snažili naučit. Atmosféra večera byla bezvadná, asi také proto, že v našich zahraničních hostech dozníval velkolepý dojem,který na ně učinila procházka podvečerní osvětlenou starou Prahou. Společný program skončil někdy kolem desáté hodiny večerní, ale zdaleka to neznamenalo spánek. Všichni si toho měli navzájem mnoho co říci nebo si společně zazpívat….

V neděli ráno se už začali někteří účastníci loučit, protože před sebou měli dalekou cestu domů. Zakončili jsme tedy společným nástupem a rozloučili se Valčíkem na rozloučenou v Gillwelském kruhu…..

Z naší strany se účastnili bratři a sestry ze středisek Neslovice, Šlapanice, Brno, Zbiroh, Tábor a Praha. Všichni reprezentovali vzorně, pomáhali obětavě kde bylo třeba, a určitě nelitují takto stráveného času ani ujetých kilometrů.

Hodnocení – velká jednička s hvězdičkou.

Bratr Klaus Tegeder, 1st chairman WFIS Europa region napsal:

First I would like to thank you and for the super Job you did in Prague. It was very good to see and to feel the Scout Spirit in your home city. Please give to all a big hug from me and let them know that we are all very happy to stay in Prague and also that we have had a wonderful time over at your place. It was for me and also the rest of the chairman a pleasure to meet you all again and your job was fantastic. I really hope that you are join in the WFIS Europe and also that you feel personally and also as Association like home in WFIS.

Za dánskou skupinku napsala Tonie:

My thanks to all your scouts helping to make this workshop one of my very good memories in scouting. Everything was very well organized and I had very nice days and many good experiences. Hope to see you all someday, somewhere again.Yis!Tonie

Výsledek ? To nejlepší jméno Skauta ABS u všech zúčastněných, a tedy vysoká šance být v lednu na General Assembly přijati za plnoprávné členyWFIS.

Velký dík patří všem, kteří se na kterékoliv části přípravy a na úspěšném průběhu setkání podíleli a nebylo nás málo!

/p

Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika a jeho autorem je Jakub Skácel. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Malenická 1791/13, Praha 4, 148 00